წრის სამუშაო პროგრამა
წრის დასახელება:
,, ჩვენი გალაქტიკა’’
სკოლა: გლოლის საჯარო სკოლა
კლასი: მე-5
საგანი: ბუნებისმეტყველება.
მასწავლებელი: სოფიო სულთანიშვილი.
საწრეო მუშაობის ხანგრძლივობა: 1 სემესტრი. ყოველ ორშაბათს 45 წუთი.
მიზნები და ამოცანები:
·
მოსწავლეთა ცოდნის დონის ამაღლება;
·
მოსწავლეთა ინტერესების გაღვიძება საგნის სწავლების დროს;
·
თანამშრომლობითი უნარ-ჩვევების გამოყენება.
წრის მოკლე დახასიათება: წრის მიზანია მოსწავლეებში საგნისადმი ინტერესის გაღვიძება,
ცოდნის გაღრმავება. მრავალფეროვანი თვალსაჩინოება,სხვადასხვა საინტერესო აქტივობები, მოტივაციას შეუქმნის მოსწავლეებს
და უფრო საინტერესოს გახდის
ბუნებისმეტყველების გაკვეთილებს.წრეზე
მიღებული ცოდნა გამოადგებათ მაღალ კლასებში გეოგრაფიის შესწავლის დროს.
მეთოდები და სტრატეგიები: პრეზენტაცია,როლური თამაში,დისკუსია,ფილმის ჩვენება,ასოციაციური
რუკა, მინი ლექცია, კითხვა-პასუხი.
თემა
|
მეთოდი
აქტივობა
|
აქტივობის ბოლოს მისაღწევი შედეგები
|
თარიღი
|
1. საწრეო
მუშაობის გაცნობა.
მოსწავლეები გ გაეცნობიან გ გალაქტიკებს,
ვ ვარსკვლავებს,
პლანეტებს,
თანამგზავრებს,
და
კომეტებს. |
საწრეო მუშაობის მიზნების
და თემების გაცნობა.
პრეზენტაცია. კითხვა-პასუხი.
|
მოსწავლე აღწერს და განასხვავებს
თითეულ მათგანს ერთმანეთისგან.
|
30.09
|
2. კოსმოსში
არსებულ ს სხვადასხვა გალაქტიკის გაცნობა. |
მინი ლექცია.
გალაქტიკის მოდელის დახატვა.
|
მოსწავლე ხატავს გალაქტიკის მოდელს.
აღწერს და აჯგუფებს მათი ფორმების მიხედვით.
|
7.10
|
3.ვარსკვლავების გ გაცნობა
სიდიდის მიხედვით.
მზე.
|
მინი ლექცია.
ასოციაციური რუკა.
|
აღწერს და ადარებს ერთმანეთს მზეს
და სხვა ვარსკვლავებს.
|
16.10
|
4.პლანეტების გაცნობა.
|
პლანეტების მოდელის შექმნა.
როლური თამამაში ,,გამოიცანი რომელი
პლანეტა ვარ’’.
|
აღწერს დედამიწის და სხვა პლანეტების
განლაგებას,მოძრაობას მზის სისტემაში.
|
21.10
|
5.კომეტები.
|
ფილმის ჩვენება.
დისკუსია.
|
მოსწავლეს შეუძლია ზოგიერთი კოსმოსური
სხეულის აღწერა(ასტეროიდი,კომეტა,მეტეორიტი).
|
28.10
|
6.ასტრონავტის
ერთი დღე. |
ფილმის ჩვენება.
დისკუსია.
|
მსჯელობენ ცნობილ ასტრონავტებზე.
ერთვება დისკუსიაში და გამოთქვამს
საკუთარ მოსაზრებას.
|
4.11
|
7.თანამგზავრები.
მთვარე.
|
მთვარის მოდელის შექმნა.
მთვარის ფაზების გაცნობა.
|
ატარებს მარტივ პრაქტიკულ აქტივობას.
მარტივ საბუნებისმეტყველო ტერმინების
გამოყენებით აყალიბებს კითხვებზე პასუხებს.
|
11.11
|
8.შეჯამება.
|
18.11
|
მოსალოდნელი შედეგები: მოსწავლეს შეუძლია აღწეროს და განასხვაოს ციური
სხეულები.ქმნის მოდელებს და ხატავს,აკეთებს პრეზენტაციას,ადარებს ერთმანეთს ციურ სხეულებს,მონაწილეობს
დისკუსიაში.
სასწავლო რესურსები: ინტერნეტი,კომპიუტერი,თაბახის ფურცლები,საწერი საშუალებები.პროექტორი,
ფერადი ქაღალდები.
No comments:
Post a Comment